• STRONA GŁÓWNA
  • OFERTA
  • POMOC PRAWNA NA ODLEGŁOŚĆ
  • Blog

Adwokat Paweł Skudrzyk
Kancelaria Adwokacka

Kurator dla osoby nieznanej z miejsca pobytu

6/6/2019

0 Komentarze

 
Obraz

Zadania kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu

Jak wynika z orzecznictwa Sądów, kurator dla osoby nieznanej z miejsca pobytu, jest obowiązany podejmować czynności celem ustalenia miejsca pobytu osoby reprezentowanej, oraz reprezentować daną osobę podczas rozprawy. 

Na stanowisku powyższym stanął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 20 listopada 2012 r. w sprawie IV SA/Gl 1591/11 (LEX nr 1249821) wskazując, iż "ustanowienie kuratora przez sąd powszechny w trybie art. 184 § 1 k.r.i.o. w zw. z art. 34 § 1 k.p.a. obowiązuje w toku całego postępowania administracyjnego, jeżeli nie ustaną przesłanki, w oparciu o które doszło do ustanowienia takiego reprezentanta, np. w razie zgłoszenia się osoby reprezentowanej lub ustalenia jej miejsca pobytu, do czego przede wszystkim winien zmierzać kurator stosownie do art. 184 § 2 k.r.i.o." Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 7 maja 2008 r., I SA/Po 299/08 (LEX nr 524054) przyjął natomiast, że „to do obowiązków kuratora, a nie organów podatkowych należy podjęcie starań zmierzających do ustalenia miejsca pobytu podatnika." Takie stanowisko zaprezentował również Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 18 kwietnia 2000 r. w sprawie III CKN 270/00 (LEX nr 1219835). Sąd Najwyższy uznał, że "zadaniem kuratora jest przede wszystkim poszukiwanie osoby nieobecnej.".

Biorąc pod uwagę nowe regulacje wynikające z RODO, coraz więcej instytucji odmawia udzielenia informacji kuratorowi, w zakresie przekazania danych osób poszukiwanych. Wskazana okoliczność powoduje, iż zakres działań kuratora jest mocno ograniczony. Zawsze jednak kurator ma możliwość wnosić o to, aby  Sąd wystąpił z pytaniem do danej jednostki, w celu ustalenia miejsca zamieszkania osoby poszukiwanej.

Metody generujące najmniejsze wydatki, dzięki którym można ustalić miejsce pobytu to:
-  poszukiwania drogą internetową (za pomocą portali społecznościowych),
-  wizyta w ostatnim znanym miejscu zamieszkania i rozpytanie sąsiadów,
- rozpytanie strony przeciwnej podczas rozprawy, czy posiadają jakąkolwiek wiedzę, w zakresie namiarów na poszukiwanego - przykładowo czy znają jego Nick którym posługuje się w internecie.

Pozdrawiam.

0 Komentarze

Rozwód przy miejscu zamieszkania za granicą

3/12/2018

0 Komentarze

 
Obraz
Rozwód

Rozwód

A miejsce zamieszkania za granicą.

W dzisiejszych czasach rozwód nie jest niczym nadzwyczajnym. Coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że popełniło błąd i pragną go naprawić. Postępowanie rozwodowe może przybrać wiele form, w tym jednak wpisie pokrótce omówię sytuację rzadziej spotykaną, a mianowicie: rozwód osób których miejsce zamieszkania jest po za granicą Polski, ale pragną przeprowadzić postępowanie w Polsce.

Problematyka rozwodu.

Czytaj więcej
0 Komentarze

Spadek

20/9/2018

0 Komentarze

 
Spadek
Sprawy Spadkowe

STWIERDZENIE NABYCIA PRAW DO SPADKU

POŚWIADCZENIE DZIEDZICZENIA

Dzisiejszy wpis na blogu, będzie dotyczył spadków. A w zasadzie dwóch alternatywnych dróg, dzięki którym możliwym jest załatwienie formalności.

Poniżej prezentuje:
Stwierdzenie nabycia praw do spadku
Poświadczenie dziedziczenia



Czytaj więcej
0 Komentarze

Zawieszenie Wykonania Kary

20/9/2018

0 Komentarze

 
Obraz

Warunkowe zawieszenie wykonania kary

W niniejszym wpisie postaram się wskazać, podstawowe problemy, które mogą stanąć podczas prób, skorzystania z omawianej instytucji.

Potoczna nazwa warunkowego zawieszenia wykonania kary to :
- zawiasy
- kara w zawieszeniu

Art. 69 Kodeksu karnego
§ 1. Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności orzeczonej w wymiarze nieprzekraczającym roku, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.
§ 2. Zawieszając wykonanie kary, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa.
§ 3.(uchylony)
§ 4. Wobec sprawcy występku o charakterze chuligańskim oraz sprawcy przestępstwa określonego w art. 178a § 4 sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach.

GŁÓWNE PRZESZKODY STOSOWANIA "KARY W ZAWIASACH”

Czytaj więcej
0 Komentarze

Strona Internetowa Kancelarii Adwokackiej a Zbiór Zasad Etyki Adwokackiej

13/7/2018

0 Komentarze

 
Obraz
Witam czytelników!

Pierwszy wpis na blogu będzie dotyczył kwestii, z którą miałem bezpośrednio do czynienia podczas tworzenia strony internetowej, a mianowicie :

problematyka zawartości strony internetowej a Zbór Zasad Etyki Adwokackiej

Czytaj więcej
0 Komentarze

    Autor

    Paweł Skudrzyk -  ojciec, małżonek,  syn, adwokat, wykładowca. 

    Celem niniejszego bloga jest przedstawienie czytelnikowi problemów prawnych od strony praktycznej i opisanie ich w sposób możliwie prosty i czytelny.
    ​Nudne wywody teoretyczne autor postara się ograniczać do minimum, tak aby nie zasnąć przy ich pisaniu.

    Zachęcam do lektury.

    Archiwa

    Czerwiec 2019
    Grudzień 2018
    Wrzesień 2018
    Lipiec 2018

    Kategorie

    Wszystkie

    Kanał RSS

Kancelaria Adwokacka adw. Paweł Skudrzyk


Adres:
ul. Wolności 41
41-500 Chorzów​
Telefon:
+48 501 413 050​
Adres e-mail:
pawel@skudrzyk.pl
Wyślij.
Godziny urzędowania:
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego  z kancelarią
od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 – 21:00.
W soboty i w niedziele  - tylko w wyjątkowych przypadkach
Godziny przebywania w Kancelarii są ściśle uzależnione od grafiku rozpraw, na który adwokat wpływu nie ma. Proszę więc zawsze o wcześniejsze umówienie wizyty telefonicznie. 
Obraz

Polityka prywatności

  • STRONA GŁÓWNA
  • OFERTA
  • POMOC PRAWNA NA ODLEGŁOŚĆ
  • Blog